Andělová, sıkı roller ve koyunlu çiftlik hakkında inanılmaz bir ilham akışı olduğunu söylüyor

IstAh

Member
Tiyatro sizin tutkunuz mu?
Evet, biraz kısa olacak ama HaDivadle'da geçirdiğim yoğun dönem, oyunculuk ve tiyatro hedeflerimi belirlememde bana yardımcı oldu. HaDivadlo yeni formlar aramak ve bulmak için bir platformdu ve hala da öyle. Ve sadece bu da değil, çok şey öğrendiğimi ve belki de çok daha fazlasını öğrendiğimi hissediyorum. Nrodno'dan içki içerken bir ara meslektaşlarım benimle dalga geçiyordu: L, Mahenka'yı oynama. Performans için: Mahen'in oyununda 600 koltuk, HaDivadlo'da ise 100 koltuk var. Oyunculuğu daha incelikli hale getirmem gerekiyordu.

Ama en çok değer verdiğim şey, farklı şekilde öğütme fırsatıdır. Sürekli çamaşırların yıkandığı o efsane mutfakta, gardıropla ilgilenen Kaenka bir şeyler saklıyor, sahne odasındaki kızlar sahnede oynanacak bir ördek dolması hazırlıyor, oyuncular tartışıyor. ve el hareketi yapıyor. Küçük bir tiyatro, mekanlar gerçekten yollarımıza benziyor, her şey birbiriyle bağlantılı. Esas olarak insanlar birbirine bağlıdır. Yani dünyanın durumu hakkındaki tartışmalar sayesinde insanlar gerçekten tiyatronun içine giriyor ve dünyayı farklı bir şekilde görüyorlar. Tiyatromuzun insan ruhuna ulaştığı hissine kapıldım.

Seni Hradec'e ne getirdi?
Yolculuğum biraz dinamitti. Brno'da Nrodnho'ya katıldığım okuldan sonra Ostrava'da konservatuar, liseyi Brno'da JAMU'da okudum. Daha sonra kocamla tanıştım ve Prag'a taşındım. Hala Brno'da seyahat ettim ve orada oynadım. Daha sonra ilk çocukları doğdu ve bir yıl ara verip bebek sahibi oldu. Prask Grbovce'deki bir kafede oğlumu merdivenlere nasıl sardığımı hatırlıyorum, HaDivadla'nın sanatçısı Ivan Buraj beni bir misafirhane teklifiyle aradı. O sırada bir elim doluyken heyecanla Strk Vovi'de Jelena'yı oynayacağımı bağırdım.

Daha sonra telefonu bıraktım ve korktum. On aylık bir çocukla 200 kilometre uzaklıktaki bir tiyatroda nasıl prova yapabilir? Ama çevremdeki herkes dayanılmaz derecede iyimserdi ve beni destekledi, emziren oğlumla birlikte bisiklete binmeyi denedim ve Ivan Buraj bana bu fırsatı verdi.

Büyük bir hayalinizi deneysel bir tiyatroyla değiştirdiniz…
Geriye dönüp baktığımda, bu bir yolculuktu. Aile ve çocuk açısından biraz zor olabilir ama ailenin tam desteğini ve tiyatronun sadakatini gördüm. Bunu unutma. Benim için zor oldu çünkü anneliğimden dolayı toplumdan uzaklaştırılmadığımı hissettim. o olabilir ve işi sonuna kadar yapabilir. Bunu HaDivadl'da tam kanlı sezonlar izledi.

Daha sonra hayatımız durma noktasına geldi. Prag'da bir daire sattık, doğu banliyölerinde iki yüz yıllık barok bir çiftlik evi satın aldık ve kırsala taşındık. İkinci çocuğa hamile kaldım, Hadivadl'da bazı üretimleri dondurmuşlar, endişelenmiyorum. Bir gün çiftliğimizin bahçesinde oturdum, bir elimde çocuk battaniyesi, diğer elimde havlu vardı ve aralarında öyle bir bulut asılıydı ki şu soruyla: Brno'ya gelmek için çok mu geç olacak? Bu iki yaratıkla mı? Ertesi gün bana Klicper Tiyatrosu'nun bir oyuncu aradığına dair bilgi içeren bir e-posta gönderdi. Seçmelere gittim, kazandım ve 200 kilometre yerine sadece 50 kilometre yol yapıyorum, her zaman yorgunum hissi ile. Bazen günde dört kez bu rotayı kullandığımda yüksek sesle gülüyorum.

Klicper Tiyatrosu'na ilk girdiğinizde nasıl hissettiniz?
Pern. Klicperk'e ilk girdiğimde JAMU'daki dördüncü yılımda David Drbek'in seçmelerine katılmıştım. O seçmelere güvensiz, içe dönük ve korku dolu bir şekilde gitti. Süpermarketteki alışveriş evini kapatmak zorunda kaldığımı ve zombilerin raflardan atladığını hatırlıyorum. Eh, seçmeleri geçemedi. Ve başka bir yerde, başka birisiyle kendimin profilini çıkarmam gerektiğine sevindim. Yaklaşık on yıl sonra başka bir kız için seçmelere katıldı. Tiyatronun bana uygun olup olmadığına karar verecek olanın ben olacağım duygusuyla orada egemenim. Ve uludu.

Tiyatroyu ve meslektaşlarınızı yakınlarda buldunuz mu?
Buranın insanları kusursuz. Almanca'da komik ve Almanca'da biraz pis kokulu ama aynı zamanda komik. Bana karşı çok naziksin ve seninle çok gurur duyuyorum. Ama muhtemelen hiçbir zaman alışamayacağım şey tiyatronun işleyişi. Çok fazla oyunculuk var ve çok fazla oyunculuk olduğunda aktör bile biraz meşgul oluyor. Bölgesel tiyatronun birkaç izleyici grubunu kapsaması gerektiğini anlıyorum, abonelerimiz var, bisiklet için oynuyoruz, kongrelere gidiyoruz. Bir sürü kısa rolüm var ve çoğunu aynı anda oynadığımda yoruluyorum. İki saatlik bir toplantı kaç kez fiziksel ve zihinsel güç savaşına dönüşüyor? Tüm seçme süreci boyunca kendimi çok kötü hissettiğimi itiraf etmeliyim ve sonuç olarak bu tür roller evde bile yanımda. Bunu yoğun bir şekilde yapacağım. Ve her zaman işleri tutarlı bir şekilde yapmaya çalışmanın önceliğim olduğunu düşündüm. Şu anki iç mücadelem o kadar ki bazı tavizler verdim ve bazen tartışmalı oynamaktan korkuyorum. Ne oldu, çalışır durumda. O zaman ben bir cesedim.

Nasılsın vahşi?
Nron. Her şeyi düşünmek zorunda olan bir sanatçıyı özlüyorum. Karanlığa başka bir perspektiften bakmamı sağlayan kişi. Tiyatronun bana sağladığı belirli bir büyüme katmanını arıyorum. Bir aktör olarak ben bile. Net bir çizgi benim için sıkıcı. Basit, kolay bir yapım izleyip çılgınlık köşesine gittiğimde yorulmuyorum. Bu yüzden oyunculuk hassasiyetine oldukça takıntılıyım. Aslında oynadığım dizide asla aldatılmak istemem. Bundan sonra asla olmayacak olan şey. Her tiyatro etkinliğinde şunları yapabilirsiniz: Sorumluluk ve diğerleri: Geleceğin kültürünü yaratmak. Bu da sanat gruplarından beklenecek bir şey. Fısıh Bayramı Tiyatro bir süre satacak bir isim koyarsa ürün ortaya çıkarır ama bunun sanatla hiçbir ilgisi yoktur.

Hana'nın ve özellikle de Jenfa'nın Her Shepherdess'teki rolleri muhtemelen en dikkat çekici olanlardır. Mutlu musun?
Muhtemelen ikinizle de kahve içmeye giderdim. Hana uyurdu, ben konuşurdum, dışarıda kukla yerdik ve vakit gelirdi. Çünkü mesele bu, dengeyle ilgili, bazı şeylerden şikayet etmenin bir anlamı olmadığı, seni uzun sürmenin önemli olduğu gerçeğiyle ilgili. Jenfa ile muhtemelen iyi bir yolculuk olurdu. Özellikle sadece Kvy'de kalmazdık, beni mutlaka harika müziklerle en sevdiği kulübe götürürdü ve sabaha kadar içerdik. Ben de şunu derdim: Kızım, başardın! Oynamayı bitirdiğimde onları hep böyle hayal ediyorum. Mm sevindim, onlarla çıplak olarak dibe düşeceğim ama sonra kalkıp daha ileri gidebileceğiz.

Krvk Tüm hayat durmuyor ve mutfaktaki yeni S Caroline, hüzünlü gözlerinizi güçlendiren iyi bir komedi anlayışına sahip olduğunuzu kanıtlıyor. Yas olarak da bilinen bu tür acı verici üzüntü muhtemelen size aittir.
Evet, içimde bir yerlerde hüzünlü bir avcıyım, melankolik ruhum. Onu içtim ve bir rüya görmeyi hayal ettim. Hatırlıyorum, çocukken odamda üzgün olmayı severdim. Çocuklukta can sıkıntısıyla birleşen sağlıklı üzüntüyü, ilk aşklarda hayal kırıklığını kastediyorum. Yavaş yavaş, bir yetişkin olarak üzüntüyü onun beni incitmemesi için bir motivasyon olarak kullanmaya başladım. Sırasıyla, hayatın kesinliğinde, düşme sayısının anneyle koordine edileceği ve bununla benim ilgilenmem gerektiği kenara geldim. Ya buna yenik düşüp depresyona gireceğim ya da olayları ve olayları olduğu gibi kabul edip içeceğim. Ancak bir avcının bakış açısıyla konuşursak, onun giriş noktası gerçekten kişiseldi. Güzel bir çocukluk, sevgi dolu bir aile, iki sağlıklı çocuğum olan Meleğim ile tanıştım, bir çiftlikte yaşıyoruz ve keyif aldığım bir iş yapıyorum. Bazen kendi yemeğini yemeyi seven çok mutlu bir avcıyım. Esas olarak yüzeyde.

Çok iyi şarkı söyleyip gitar çalıyorsun. Sadece kendin için mi? Veya Filarmoni Orkestrası'ndaki çocuklar için meslektaşlarınızla birlikte şarkı söylemek mi istiyorsunuz? Onu yüzeye çıkaracak mısın?
Sanırım tiyatroda biraz şarkı söyleyebildiğimi ve çoğunlukla şarkı söylemeye çalıştığımı öğrendiler. Umarım ona, kışın Zuzana Navarov'un müziğiyle, bol bol şarkı söylemem gereken büyük ve iddialı bir projenin yaklaştığını anlatabilirim. Bazen hoşuma giden her şeye yetişebilecek bir hayatım olsun istiyorum. Müzik bestelemek, şarkı söylemek ve performans sergilemek bunlardan birini yerine getirecektir. Evet, çiftlikteki bayram gününde hep kendim için şarkı söylerim ama ilk konserimi zaten sadece misafir olduğum Malostransk besed'de verdim ama şarkıya yetişebildim. Ve yavaş yavaş kelimelerle onun üzerinde çalışmaya başladım. Sadece yüz hata bana hayat verdi.

İlk etapta sizi oyunculuğa iten şey neydi?
Cevap veremem. Folklor şarkılarında mon drama, mon soute. Oyunla başlamış olabilir, odada farklı durumları oynadığımızda satıcı veya anne rollerini oynadık ve üç farklı yarışa başladık. Bütün gün çok çalıştık. Uzun zamandır çok çalışıyor, ben onlarca yıldır oynuyorum, kız kardeşimin kimya ve matematik diploması var.

Kalıplarınız var mıydı?
Hayır, yapmadı. Ve hayır. Beynim benim gözlemevimdir. ya da mm model kafama göre.

Peki seni sonsuza dek çiftliğe getiren şey neydi? Sizin de siyasetiniz var mı?
HaDivadl'da çocuk yetiştirmenin kişisel yaşamında oynadığımız konuların yoğunluğu, nasıl yaşadığımıza dair tartışmalara dönüşen katmanlardı. Kocam ve ben öğütmeye başladık ama bazı hatalar var. Hayatta ve şehirde eksikliğini hissettiğimiz dengeye doğru ilerleme arzusu. Çiftliği satın aldığımızda harabe halindeydi. Bir petri ocağı, soğuk su, Vude eti, genelev. Kutsal alanda kocam ve ben yatakta yatıyorduk ve tavandan ve tavandan yıldızları görebiliyorduk. Kışın bile burada uyuduk ve 10 C'ye kadar uyandık. Kar altında uyumak mümkündü. Yıkanmak istediğimizde suyu küçük ocakta beş saat önceden kaynatıp, elektrikli su ısıtıcısıyla birlikte oldukça sıcak bir banyo yaptık. Starch'a gelince. Çaydanlık hariç…

Biz evi tamir ederken o da elma bahçesiyle ilgilenmeye ve sebze yetiştirmeye başladı. Kiraladığımız 1,5 hektarlık çayırda sayıp otlatabildiğimiz ördekler, tavuklar, tavuklar, kazlar ve son olarak da koyunlar yavaş yavaş gelmeye başladı. Çiftliğe her zaman bir davet vardı, aslında köydeki her evin bir davetiyesi vardı. Bugün insanlara bazny ve tje demelisiniz. İdeolojik dürtü, kırsal kesime özünün bir kısmını vermek istememizdi. Eski sakinlerimizin yanımıza gelip bize hayran olmaları çok komik, özellikle de bizim hayranımız olmaları çok güzel ve bu çok güzel.

Bunun mesleğinizle nasıl bir ilişkisi var? Sabah prova, akşam sunum, Prag'da konuk…
Ben bunu iki ayrı dünya olarak görmüyorum: Tiyatro ve misafirli bir çiftlikte yaşam. Birlikte yüzen iki madde olarak Sp. Boktan büyük fikirlere. Ve tam tersi. Bu gerçek dışı bir ilham akışıdır. Iki taraftan.

Ne yaptınız ve bundan sonra ne olacak? Tiyatroda ve çiftlikte.
Polonyalı yazar Olga Tokarczuk'un çiçek ve mor alanındaki kitabından uyarlanan Lova zdar (Ölülerin Köpeği) yapımının galasıydı. Kırsal gerilim, biraz gizem, biraz politik hiciv. Seni yürekten davet ediyorum. Sonra tiyatro boş ama çiftlikte iş var. Saman keseceğiz, civcivler yumurtadan çıkacak, hatta belki Hint arılarının civcivleri olacak ve yavrular büyüyecek, böylece hasat yapacağız. Kim bir yırtıcı hayvanı ya da sansarı yakalamaya davet ederse, bu gerçektir. Doğmak, ölmek. Bunun özü bu kolobh'dur. Tiyatrodaki performanslarımda da buna değindim. Ama tiyatroda da durum aynı. İşte gerçek.